Rok 2017

Projekt współfinanowany ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WZ 2014-2020 pn. Dodatkowe zajęcia dla Przedszkolaków z „Tęczowej Krainy”
Celem projektu jest upowszechnienie wyrównywania szans edukacyjnych i rozwojowych dzieci niepełnosprawnych w wieku 3-4 lata uczęszczających do Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Tęczowa Kraina” w Gudowie.
W ramach projektu zaplanowano dodatkowe zajęcia specjalistyczne, kluczowe z perspektywy wyrównywania deficytów w edukacji przedszkolnej:
- zadanie 1 - zajęcia gimnastyki korekcyjnej,
- zadanie 2 - terapia metodą EEG Biofeedback
- zadanie 3 - zajęcia dogoterapii
- zadanie 4 - zajęcia metodą ruchu rozwijającego wg W. Sherborne
Łączna wartość projektu: 69 050,00 zł
Dofinansowanie projektu z Europejskiego Funduszu Społeczmego wynosi 58 692, 50 zł


Od 01.01.2017 r. do 31.12.2017 r. w Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym
„Radość z życia” było realizowane zadanie pod nazwą:
„Wielospecjalistyczne działania terapeutyczno-rehabilitacyjne”.
Jest to możliwe dzięki uzyskaniu pozytywnej oceny Wniosku o zlecenie realizacji zadań w ramach art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w ramach Konkursu 2/2016 pn:
„Kurs na samodzielność – zwiększenie aktywności osób niepełnosprawnych w życiu społecznym”.
Zadanie współfinansowane jest ze środków PFRON.
Celem projektu było działanie na rzecz wyrównywania szans dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną – przygotowanie do samodzielnego i aktywnego udziału w życiu społecznym poprzez wspieranie rozwoju psychicznego, fizycznego i emocjonalnego podopiecznych.
Beneficjenci projektu to grupa 35 niepełnosprawnych podopiecznych Stowarzyszenia „Radość z życia”. Podstawą uczestnictwa w projekcie jest posiadanie aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności/orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Beneficjenci uczestniczyli w grupowych formach wsparcia tj.: dogoterapia, hipoterapia, choreoterapia, zajęcia prowadzone metodą ruchu rozwijającego wg Weroniki Sherborne. Zajęcia prowadzi 5 specjalistów, a realizacja zadań koordynowana jest przez koordynatora projektu.


"Organizacja życia kulturalnego mieszkańców gminy Drawsko Pomorskie"
Projekt współfinansowany ze środków gminy Drawsko Pomorskie.
Termin realizacji zadania: 15 marca 2017 r. - 31 grudnia 2017 r.
W ramach realizacji zadania publicznego Stowarzyszenie "Radość z życia" zorganizowało V Galę Tęczowych Serc w Centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego w Drawsku Pomorskim. W marcu 2017 r. stowarzyszenie obchodziło piątą rocznicę swojego istnienia. Podczas gali Zarząd Stowarzyszenia nagradza i wyróżnia podopiecznych stowarzyszenia, jego pracowników oraz osoby i instytucje wspierające z gminy Drawsko Pomorskie i gmin ościennych.
Podczas gali zaproszeni goście mieli możliwość obejrzenia występu artystycznego, w którym wzięli udział podopieczni i terapeuci stowarzyszenia. Bajecznemu obrazowi tęczowej krainy, o którym opowiedział narrator, towarzyszyła melodia piosenki „Ten za łukiem rzeki świat”. Wykonawcy piosenki to zespół twórców o nazwie „Studio Accantus”. Misją zespołu jest szerzenie musicalu, muzyki filmowej i innych gatunków w Polsce i po polsku w jak najlepszej formie. Podopieczni stowarzyszenia przygotowali także występ taneczny do utworu „Duch żyje w nas” (wyk. Studio Accantus). Występom towarzyszyły przygotowane animacje. Zaproszeni goście obejrzeli także filmy prezentujące historie powstania placówek w Gudowie oraz ich działalność.
Odbiorcy tego wydarzenia kulturalnego to rodzice podopiecznych Stowarzyszenia „Radość z życia” oraz mieszkańcy miasta i gminy Drawsko Pomorskie.


"Ochrona i promocja zdrowia w zakresie profilaktyki zdrowotnej mieszkańców miasta
i gminy Drawsko Pomorskie"
Projekt współfinansowany ze środków gminy Drawsko Pomorskie.
Termin realizacji zadania: 22 marca 2017 r. - 31 grudnia 2017 r.
W ramach realizowanego zadania publicznego Stowarzyszenie "Radość z życia" zorganizowało cykl imprez społecznych mających za zadanie promować zdrowy tryb życia, prawidłowe odżywianie się, kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych oraz dbałość o środowisko naturalne. Realizacja zadania to także doskonalenie umiejętności społecznych osób niepełnosprawnych. W projekcie zaplanowano: spotkanie z okazji Światowego Dnia Ziemi, happening z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością oraz spotkanie integracyjne z okazji Dnia Dziecka.
Szacowana liczba beneficjentów zadania to ok. 190 dzieci i młodzieży z gminy Drawsko Pomorskie oraz mieszkańcy miasta i gminy Drawsko Pomorskie.


"Organizowanie i prowadzenie szkoleń, kursów i warsztatów dla członków rodzin osób niepełnosprawnych, opiekunów, kadry i wolontariuszy bezpośrednio zaangażowanych w proces rehabilitacji zawodowej lub społecznej osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących procesu integracji osób niepełnosprawnych w najbliższym środowisku i społeczności lokalnej, zwiększania ich aktywności życiowej i zaradności osobistej oraz niezależności ekonomicznej, podnoszenia umiejętności pracy z osobami niepełnosprawnymi, w tym sprawowania nad nimi opieki i udzielania pomocy w procesie ich rehabilitacji"
Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazanych za pośrednictwem Województwa Zachodniopomorskiego.
Termin realizacji zadania: 1 czerwca 2017 r. - 30 września 2017 r.
W ramach realizacji zadania publicznego Stowarzyszenie "Radość z życia" zorganizowało cykl szkoleń dla pracowników Stowarzyszenia „Radość z życia” oraz rodziców/opiekunów prawnych podopiecznych, czyli osób bezpośrednio zaangażowanych w proces rehabilitacji zawodowej i społecznej naszych podopiecznych. Celem realizowanego zadania publicznego było podniesienie umiejętności pracy z niepełnosprawnymi podopiecznymi Stowarzyszenia „Radość z życia” poprzez udział kadry i członków rodzin w zorganizowanych szkoleniach.


"Upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych"
Projekt współfinansowany ze środków gminy Drawsko Pomorskie.
Termin realizacji zadania: 1 sierpnia 2017 r. - 30 września 2017 r.
W ramach realizacji zadania publicznego Stowarzyszenie „Radość z życia” zorganizowało sportową imprezę pn. „Tęczowa Olimpiada”. W imprezie wzięło udział ok. 160 dzieci i młodzież z gminy Drawsko Pomorskie. Podczas olimpiady, uczestnicy mieli okazję wziąc udział w konkurencjach sportowych i zabawach integracyjnych.


"Terapia drogą do samodzielności"
Projekt współfinansowany ze środków Powiatu Drawskiego.
Termin realizacji zadania publicznego: 1 września 2017 r. - 31 grudnia 2017 r.
Głównym celem realizacji zadania publicznego było poprawienie funkcjonowania niepełnosprawnych podopiecznych Stowarzyszenia „Radość z życia” w życiu społecznym, poprzez wspieranie ich rozwoju psychofizycznego, fizycznego i emocjonalnego. W ramach realizacji zadania publicznego podopieczni Stowarzyszenia "Radość z życia" uczestniczyli w warsztatach rękodzielniczych oraz bajowych koncertach muzycznych.